Współczesna samotność

Samotność to pojęcie powszechnie znane i kojarzone raczej pejoratywnie, w momencie gdy odczuwamy brak drugiej osoby i pustkę, kiedy nie mamy z kim dzielić swojego czasu i rytmu dnia codziennego. Tak naprawdę możemy ją poczuć w każdym wieku i momencie swojego życia. Przyczyn może być wiele, na przykład brak partnera życiowego, utrata kogoś bliskiego, przeprowadzka do innego miasta, gdzie nie znamy ludzi i miejsc, do których moglibyśmy się udać. Czy po prostu moment, w którym nasi znajomi zaczynają inaczej układać sobie swoje życie i nagle nie mają już tak wiele czasu, aby wyjść na wspólną kawę czy imprezę.

Jak to możliwe, że obecnie mówi się, że mamy tak łatwą i szybką możliwość poznawania ludzi, a uczucie to rozprzestrzenia się na tak szeroką skalę?

Czynniki powodujące samotność

Czynniki, które według nas są jednymi z najważniejszych to nasze ograniczenia czasowe, a także ułuda jaką wytworzyły media społecznościowe. Obecnie wiele razy słyszy się o przypadkach, w których osoby mające wirtualnie wielu znajomych, w momencie gdy potrzebują konkretnej pomocy lub też chcą spędzić ciekawie wolny weekend, nagle otwierają oczy ze zdumieniem, ponieważ nie mają nikogo, kto znalazłby dla nich czas. Być może nawet sam czytając ten tekst przypominasz sobie taką sytuację? Człowiek w takich momentach tęskni za tym, aby mieć u swego boku chociażby jedną bliską osobę, taką dla której chwile spędzone z nami będą priorytetem.

Tempo współczesnego życia, godziny spędzone w pracy, czy na realizowaniu swoich pasji i marzeń, sprawiają, że nasz czas staje się bardzo ograniczony i czasami ciężko jest nam znaleźć nawet jeden dzień w tygodniu, aby wyjść z domu i dać sobie szansę nawiązania nowych relacji. Pamiętajmy zatem o tym, aby nie dać się oszukać, gdyż to nie statystyki internetowe, lecz realne znajomości są prawdziwe. Dbanie o najbliższą osobę, o ludzi z którymi chcesz przebywać i wspólnie spędzone chwile są najważniejsze i tworzą wspomnienia, których nie zabierze nam nikt do końca życia.